BBM onderneemt actie na communicatie van het RIZIV

22/04/2026

Beste leden,

Vanochtend verstuurde het RIZIV een e-mail naar alle tandartsen. Daarin herinnert het RIZIV hen eraan dat zij enkel verstrekkingen mogen aanrekenen die zij persoonlijk hebben uitgevoerd. Het benadrukt dat verstrekkingen die geheel of gedeeltelijk door een mondhygiënist werden uitgevoerd, niet onder de naam en het nomenclatuurnummer van de tandarts mogen worden gefactureerd.

 Het RIZIV legt hierbij specifiek de nadruk op vier categorieën:

  • mondonderzoeken

  • het bepalen van de DPSI

  • subgingivale reiniging en het gladmaken van het worteloppervlak

  • radiografieën

De communicatie volgt op signalen van patiënten en een stijging van de terugbetaalde bedragen binnen deze categorieën. Het RIZIV kondigt aan dat niet-conforme facturatie kan leiden tot controleonderzoeken en terugvorderingen.
 
BBM blijft niet stil. We hebben vandaag meteen onze stem laten horen. In het kader van volledige transparantie kunnen jullie onze reactie terugvinden op het ledenplatform of via deze link. Deze werd verstuurd naar het RIZIV, het kabinet van minister Vandenbroucke en de Nationale Commissie Tandheelkundigen-Ziekenfondsen (NCTZ).

In onze reactie bevestigen we dat correcte facturatie en een zorgvuldig gebruik van ziekteverzekeringsmiddelen essentieel zijn. Tegelijk benadrukken we dat het huidige werkkader voor mondhygiënisten onleefbaar is en al meerdere jaren door ons wordt aangekaart.

Wij betreuren dat de communicatie van het RIZIV in het werkveld wordt ervaren als een signaal dat samenwerking met mondhygiënisten risicovol zou zijn. Dit ondermijnt de interprofessionele samenwerking, terwijl ons beroep net werd ingevoerd om via taakdifferentiatie de toegankelijkheid van mondzorg te verhogen.

Vandaag worden mondhygiënisten binnen het huidige financieringskader beperkt tot scaling en sealing, terwijl wij volgens ons wettelijk beroepsprofiel en onze opleiding ook bevoegd zijn voor onder meer DPSI, subgingivale reiniging en radiografieën. Deze handelingen zijn echter uitsluitend opgenomen in de nomenclatuur van tandartsen. In de praktijk betekent dit dat wij, wanneer we patiënten terugbetaling willen garanderen, ons zorgaanbod sterk moeten beperken.

De BBM vraagt daarom dringend:

  • structureel overleg op korte termijn,

  • een herziening van de nomenclatuur in lijn met het beroepsprofiel,

  • een financieringskader dat samenwerking stimuleert in plaats van afremt.


Bij uitblijven van vooruitgang zullen wij verdere gerechtelijke stappen ondernemen en ook in de media aankaarten welke impact dit heeft op de toegankelijkheid van zorg voor patiënten.
 
Wij ontvangen bij BBM ook verschillende signalen van tandartsen, parodontologen en orthodontisten met bezorgdheden. Het zijn echter hun eigen beroepsverenigingen die mee bepalend zijn voor het huidige beleid. Als zij verandering willen, is het belangrijk dat ook zij hun stem laten horen. BBM heeft daarom een voorbeeldbrief opgesteld voor tandartsen en tandarts-specialisten om hun bezorgdheden over te maken aan hun beroepsverenigingen en aan het RIZIV. Je vindt deze brief op ons ledenluik of via deze link. Gelieve deze te delen met de tandartsen met wie je samenwerkt. Hoe meer stemmen zich laten horen, hoe sterker ons signaal.
 
Wij doen er alles aan om het kader werkbaarder te maken en danken jullie voor het vertrouwen.
Het BBM-bestuur